УПРАВЛЯЮЧІ КОМПАНІЇ ЗАРАЗ-1 - ЗАРАЗ-10 Диспечер 044 593 40 62, 067 402 3904
ПРО НАС ЗАКОНОДАВСТВО НОВИНИ ДОВІДНИК
ПОСЛУГИ ГРАФІК ПРИЙОМУ СТАТТІ ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Територія площею 39 га
223 000 кв.м житлової та нежитлової площі

Управляючі компанії ТОВ "ЗАРАЗ-1 - ЗАРАЗ-10" - сучасний принцип
якісного обслуговування будинків і прибудинкової території
у комфортному заміському житті!

СТАТТІ


Інструкція по експлуатації
багатоповерхових багатоквартирних будинків
Про законність скління лоджій та балконів у ЖК «Чайка»

Скління лоджії та балкону на думку більшості жителів міст (у т.ч. ЖК «Чайка») не є складною маніпуляцією. Багато законослухняних громадян навіть не замислюється над тим, чи потрібно взагалі узгоджувати скління лоджії/балкону. Разом з цим, варто зазначити, що в українському законодавстві не існує чіткої нормативної бази, яка б однозначно регулювала процедуру скління. Лише у декількох нормативних документах згадується питання скління балконів і лоджій:

• ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»;
• ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт»;
• «Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» Державного комітету будівництва, архітектури і житлової політики від 24 травня 2001 року № 127 (із змінами).

ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» в розділі «Пожежна безпека» визначають, що у житлових будинках з умовною висотою більше 26,5 м при загальній площі квартир на поверсі менше 500 кв.м квартири можуть мати вихід в одну незадимлювану сходову клітку типу Н1. При цьому в будинках секційного типу для усіх квартир, розташованих на третьому поверсі і вище, слід передбачати другий евакуаційний вихід, за який може бути прийнятий, згідно з П.4.10б вихід з кожної квартири на площадку, що влаштовується уздовж зовнішньої стіни будинку з глухим простінком шириною не менше 1,2 м, між торцем площадки та прорізом, який виходить на площадку. Площадка повинна бути шириною не менше 1,2 м, мати огорожу висотою не менше 1,2 м. Такими площадками можуть слугувати частини балконів, лоджій, терас без засклення.

Саме такий варіант і передбачено існуючою проектною документацією будинків у ЖК «Чайка». А значить у випадку скління лоджій будуть порушені протипожежні вимоги ДБН В.2.2-15-2005, так як загальна площа квартир на поверсі стане більшою за 500 кв.м, що буде потребувати наявності вже двох евакуаційних виходів. Виконати ці протипожежні вимоги в існуючих житлових будинках ЖК «Чайка» при засклених лоджіях неможливо.

Зі свого боку в ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт» наголошується, що при проектуванні реконструкції, капітальних ремонтів і перепланувань окремих квартир заборонено утеплення і скління існуючих балконів і лоджій (П.8.14).

Одночасно з цим, зазначається, що при проектуванні реконструкції житлових будинків допускається зміна їх фасадів, яка повинна носити системний характер, єдиний для всього будинку ... тільки за архітектурно-планувальними завданнями.

В той самий час «Інструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна» стверджує, що скління балконів та лоджій для квартир багатоквартирних житлових будинків «не належать до самочинного будівництва, крім будинків, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України».

Таким чином три нормативні акти дають простір для різних, часом протилежних, тлумачень.

З одного боку, в ДБН заборона скління аргументується необхідністю виконання норм протипожежної безпеки, так як лоджія є аварійним виходом в разі пожежі. Додатковою аргументацією заборони скління є порушення цілісності образу фасаду будівлі, тому що засклені балкони і лоджії порушують загальну архітектурну концепцію.

З другого боку, інший відомчий документ не вбачає порушення в склінні балконів і лоджій в будинках, які не належать до пам’яток України.

Ще одним документом, який регулює питання скління балконів і лоджій у ЖК «Чайка» є «Загальна інструкція з безпечної експлуатації багатоповерхових багатоквартирних житлових будинків», розроблена фахівцями державних підприємств «Український науково-дослідний і проектний інститут цивільного будівництва» (УКРНДПІЦИВІЛЬБУД) та «Науково-дослідний інститут будівельного виробництва ім. В.С.Балицького», в якій забороняються заходи, що впливають на архітектурний вигляд будинку - зміну кольору, форми, обсягу, розміру скління вікон, балконів, лоджій.

Загалом із формально-юридичної точки зору самовільне скління балконів і лоджій, улаштування нових і розширення існуючих балконів і їх скління не відповідає вимогам законодавства, оскільки несучі конструкції будинку є спільним майном його співвласників, відтак, окремий співвласник не може самостійно його змінювати.

Будь-які самовільні дії співвласника багатоповерхового будинку, якщо вони впливатимуть на зовнішній вид будинку та передбачатимуть втручання в структуру несучих конструкцій, потребуватимуть згоди інших співвласників, а в окремих випадках — і відповідних органів будівельного нагляду.

Юридичними наслідками зміни фасадів, які не матимуть системний характер, єдиний для всього будинку, є поява в інших співвласників права вимагати демонтажу відповідних конструкцій зі скління, у тому числі в судовому порядку.

Крім того, автор проекту ЖК «Чайка» державне підприємство «УКРНДПІЦИВІЛЬБУД» також наголошує у відповіді на запити управляючої компанії про можливість засклення лоджій в будинках по вул. Лобановського на території ЖК «Чайка», що зміна фасадів будинків повинна носити системний характер, єдиний для всього будинку і тому потребує додаткового розгляду і погодження зміни креслень фасадів у встановленому законом порядку.

Самовільні зміни, що приводять до грубих порушень чинних в Україні нормативів у сфері будівництва є незаконними. Порушення нормативів можливі лише у випадках, коли вони письмово погоджені відповідними установами державного нагляду (ГУ ДСНС України у Київській області).

Також важливо нагадати, що зміни фасаду, які формально дозволені, згодом необхідно зафіксувати в Бюро технічної інвентаризації. Для цього власнику квартири доведеться запросити представника БТІ, який внесе відповідні зміни в техпаспорт.

ІНШІ СТАТТІ

 • Про використання реле контролю напруги в квартирній електромережі

  Реле контроля напруги – це пристрій, який в автоматичному режимі захищає електричну побутову техніку від можливих коливань напруги вище або нижче номінального значення у 220 В у однофазних мережах.
 • Управитель розкриває цілі зборів співвласників

  Навіщо ТОВ «ЗАРАЗ-1» - ТОВ «ЗАРАЗ-10» (далі – Управителі) ініціювали та організували проведення зборів співвласників багатоквартирних будинків у ЖК “Чайка” у травні 2019 року.
 • Проект кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території будинку № 13 на 2019-2020 роки

 • НОВИНИ

  ТЕЛЕФОНИ СЛУЖБ

  СТАТТІ

  ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

  СТАРА ВЕРСІЯ САЙТУ

        © 2017 УПРАВЛЯЮЧА КОМПАНІЯ ЗАРАЗ 1 - ЗАРАЗ 10